Asma Germe Membran Yapılar

ASMA GERME MEMBRAN YAPILAR

Asma germe yapılar, mühendislik ve mimarlık dünyasının son yıllardaki ortak ilgi alanlarının başında gelmektedir. Geniş açıklıkların en az malzeme kullanımıyla geçilmesi, kullanılan malzemelerin tamamen geri dönüştürülebilir olması, üretim ve montaj süresinin çok kısa olması ve estetik algısını ön plana taşıması asma germe membran yapıların başlıca tercih sebeplerindendir.

Genel çalışma prensibi, membran kumaşını iki farklı boyutta gerilmesiyle üçüncü boyuttaki formunu bulmaktır. Çift yönden gerilen kumaş üzerine etkiyen tüm yükleri çelik yapıya aktarır. İleri  teknoloji ürünü olan membran kumaş bu gerilme sonrasında yapının çift eğrilikli yüzeyini oluşturur.

Membran yapıların tasarım ve imalat sürecinde gerekli olan hesaplamalar ileri düzeyde yüzey analizi yapabilen özelleşmiş bilgisayar programları ile hazırlanmaktadır. Form bulma, analiz ve üretim aşamaları; bilgisayar modellemesi, geometrik veriler ve membran kumaşının teknik özelliklerinin birlikte hesaplanmasıyla sonuçlandırılır.

Tekstil Hakkında

Asma germe yapıların üretimi için özel olarak hazırlanan PVC kaplamalı polyester kumaş yaygın olarak tercih edilmektedir. Yüksek kalite kaplama uygulanarak oluşturulan PVC kumaşlar genellikle 20 yıldan fazla kullanım ömrüne ve alev yürümezlik sertifikasına sahiptir. PVC kaplamalı membran kumaşlarda kullanılan PVDF lak; UV ışınlarını yansıtır, kir ve mantar oluşumunu önler.

Panama dokuması olarak adlandırılan çift dikişli dokuma kumaş, genel olarak 5 mekanik dayanıklılık tipine göre üretilip piyasaya sunulur. Bu kumaşlar her iki yönde farklı güç sınıfları ile önceden gerileme (ön gerilme) tutulurlar.

Çözgü yönü (uzunlamasına), uzamayı dengeleyebilmek için daha az  esnektir. Atkı yönü (enlemesine) ise dikey gerilmeyi daha iyi absorbe etmek için daha fazla esnekliğe sahiptir. Bu gerileme değerleri içerisindeki oynamalarla istenilen form bilgisayar programları yardımıyla elde edilir. Üretici firmalar her kumaş partisi için hazırlanmış test sonuçlarını talep üzerine vermektedir.

Tasarım Süreci Hakkında

Mimari tekstil yapılarında; malzeme, yazılım, teknik detaylar ve diğer üretim faktörleri sürekli gelişme gösterir. Yapı sektörünün en hızlı gelişme gösteren kolu olarak mimari tekstil yapıları güncel olarak takip gerektirir.

Genel olarak asma germe membran yapılar üç aşamada tasarlanır:

1. Form Bulma

2. Statik Analiz

3. Paftalama

1.Form Bulma

Form bulma, tasarım sürecinin en önemli aşaması olup membran yapılar için hazırlanan özelleşmiş bilgisayar programlarıyla hazırlanır.

2.Statik Analiz

Form bulma işlemi tamamlandıktan sonra; formun oluşturduğu gerilme yükleri, yüzeye etki edecek rüzgar yükü, kar yükü gibi etkilerin modellendiği çeşitli analizlerden geçer. Gelişmiş simülasyon tekniği ile membran yüzeyinde oluşan gerilme ve basınçlar tespit edilir. Doğrusal yükler altında test edilip modellenen membran yapı, çift eğrilikli yüzeye sahip geometrisi ve değişken hareketli yükleri de absorbe edecek analizleri ile üretim aşamasına hazırlanır.

3.Paftalama

Yük analizleri üç boyutlu modele işlenmiş form, iki boyutlu kumaş paftaları haline getirilerek üretim badına geçilir. Kumaş birleşim yerleri yüksek  radyo frekanslarına maruz bırakılarak moleküler birleşme sağlanır. Çelik yapı detaylandırmaları ve imalatıyla montaja hazır hale gelir.

 

İletişim

Efe Tente Gölge Sistemleri

Adres:  2083 Sokak No:6/A Çeşme Migros Karşısı / İZMİR
Tel:  0 232 712 29 09
Mobil: 0 554 519 34 34
E-posta:    info@efetente.com

Hakkımızda

2004 yılında babamız hasan koşar tarafından kurulan işletmemiz 14 yıldır çeşme ve izmirde birçok projede yer almış, Gölge sistemleri alanında teknolojik yeniliklerin öncüsü olarak hizmet vermeye babadan oğla devam etmektedir.

Bizi Takip Edin

 

JoomShaper